Symbio Care system do opieki i pielęgnacji noworodka

Symbio Care system do opieki i pielęgnacji noworodkaSystem do opieki i pielęgnacji noworodka SymbioCare to rozwiązanie uwzględniające psychologiczne aspekty rozwoju dziecka ma wymiar społeczny i bezpośrednio wpływa na jakość opieki medycznej przyczyniając się do poprawy standardów w szpitalach.
Prezentowane stanowisko to cały system  przeznaczony do pielęgnacji. Jest bezpieczne dla noworodka, odciąża położne i schematyzuje ich pracę, a także umożliwia zaangażowanie matek i ojców w czynnościach pielęgnacyjnych.
SymboCare to nowatorskie podejście do opieki nad noworodkami, wynikające z obserwacji, stosownych przepisów, podkreślających rolę pielęgnacji jako czynności pobudzającej wszystkie zmysły noworodka, co stanowi najsilniejszy impuls dla rozwoju mózgu w pierwszych dniach życia. Istotne jest również kształtowania się właściwej więzi w parze matka-dziecko w okresie poporodowym. System dedykowany jest opiekunom zarówno personelowi medycznemu jednak także matce i ojcu dziecka. 
Z formalnego punktu widzenia obiekt został ukształtowany jako stanowisko pracy, a nie, jak do tej pory, kształtowany identycznie jak meble kuchenne.
Prezentowany produkt zaprojektowany został zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi wprowadzonymi przez WHO oraz UNICEF, które określają postępowanie w placówkach położniczo – noworodkowych. Ważnym elementem procesu projektowego były konsultacje z użytkownikami na oddziałach położniczych oraz z położnymi środowiskowymi.
Projekt zwraca szczególną uwagę na polepszenie organizacji wykonywanych czynności i poprawy pozycji pracy opiekuna.
Rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo noworodka poprzez ścisłe wydzielenie stref pielęgnacyjnych i odkładkowych, sprzyja zaangażowaniu rodziców w czynności pielęgnacyjne.
 
Jednym z ważniejszych elementów systemu jest wanienka do kąpieli noworodków. Pod względem ergonomicznym analiza wykazała, że należy zmienić wysokość wanienki. Kołnierz otaczający zlew powinien być na wysokości umożliwiającej wsparcie łokci w czasie kąpieli i to zarówno przy myciu „pod kranem”, jak i sposobem wanienkowym. Jednocześnie rozwiązanie to zakłada wyprofilowanie wanienki w taki sposób, aby dziecko leżało pod delikatnym kątem, a spad kierował się w stronę odpływu. Ważne jest również aby umożliwić maksymalne podejście do obiektu, tzn. przestrzeń pod zlewem powinna dawać możliwość wejścia stopami w głąb mebla.
Górny element systemu składający się z przewijaka i wanienki wykonany jest z Corianu. Materiał ten jest trwałym, jednorodnym materiałem, który nie sprzyja rozwojowi bakterii ani grzybów. Dedykowana jest konstrukcja podwieszana – montowana bezpośrednio do ściany. W sytuacji słabej jakości konstrukcyjnej ścian, system może być wyposażony w nóżki, dlatego SymbioCare występuje w różnych konfiguracjach.
SymbioCare zaprojektowała Pani Klaudia Kasprzak w ramach pracy magisterskiej realizowanej na wydziale Wzornictwa Przemysłowego pt: "Pielęgnacja i opieka nad noworodkiem w warunkach szpitalnych". Dzięki współpracy projektantki z firmą Formed w tym częścią produkcyjną, działem konstrukcyjnym, działem rozwoju, zaprojektowany i wdrażany system wyróżnia się wysokimi walorami konstrukcyjnymi, ergonomicznymi oraz  wizualnymi. Ponadto został zaprojektowany i wykonany w oparciu o innowacyjne rozwiązania poprawiające zarówno funkcjonalność jak i  bezpieczeństwo użytkowania.
Całość projektu została oparta na analizach wywiadach, obserwacjach w szpitalach, konsultacjach z położnymi. Zostały wykonane testy użytkowników. Cena Systemu do pielęgnacji noworodków   uzależniona jest od wybranej opcji, wyposażenia dodatkowego oraz wolumenu zamówień.